responsiveMenu
فرمت PDF شناسنامه فهرست
   ««صفحه‌اول    «صفحه‌قبلی
   جلد :
صفحه‌بعدی»    صفحه‌آخر»»   
   ««اول    «قبلی
   جلد :
بعدی»    آخر»»   
نام کتاب : ترجمه تفسیر المیزان نویسنده : علامه طباطبایی    جلد : 9  صفحه : 538
اى کسانى که ایمان آورده اید از خدا بترسید و قرین راستگویان باشید (119)
مردم مدینه و بادیه نشینان اطرافشان نمى بایست از پیغمبر خدا تخلف کنند، و نه جان خویش از جان وى عزیزتر دارند، این بخاطر آن است که در راه خدا تشنگى و رنج و گرسنگى به آنان نمیرسد، و در جائى که کافران را به خشم آورد قدم نمى گذارند، و ضربه اى از دشمن نمى خورند، مگر آنکه به عوض آن براى ایشان عمل صالحى نویسند، که خدا پاداش نیکوکاران را تباه نمى کند (120)
هیچ خرجى کم و زیاد نکنند، و هیچ دره اى نپیمایند، مگر براى آنان نوشته شود، تا خدا بهتر از آنچه عمل مى کردند به آنان پاداش دهد (121)
مؤ منان همگى نتوانند سفر کنند، چرا از هر گروه از ایشان دسته اى سفر نکنند تا در کار دین ، دانش اندوزند، و چون بازگشتند قوم خویش را بیم دهند، شاید آنان بترسند (122)
اى کسانى که ایمان آورده اید با آن کسانى که از کفار مجاور شمایند کارزار کنید، و باید در شما خشونتى ببینند، و بدانید که خدا یار پرهیزکاران است (123)

بیان آیات

این آیات در باره مطالب گوناگونى است که یک غرض واحدى ، همه را به هم مرتبط و به آن غرضى که آیات قبلى در مقام بیان آن بود مربوط مى سازد، زیرا این آیات در پیرامون جنگ و جهاد است . بعضى از آنها مؤ منین مجاهد را مدح نموده و وعده جمیل داده است . و بعضى از آنها از محبت و دوستى با مشرکین و طلب مغفرت جهت ایشان نهى مى کند. بعضى دیگر از آنها دلالت بر گذشت خداى تعالى از آن سه نفرى دارد که در جنگ تبوک تخلف ورزیدند، بعضى دیگر اهل مدینه و اطراف آن را ماءمور مى کند به اینکه با رسول خدا (صلى الله علیه و آله ) هر جا که خواست براى قتال بیرون رود بیرون روند، و از آنجناب تخلف نکنند. بعضى دیگر مردم را دستور مى دهد که از هر طائفه عده اى بکار تفقه در دین و آموختن معارف آن پرداخته ، پس از مراجعت به سوى قوم خود در میان آنان به تبلیغ دین بپردازند. و بعضى از آنها حکم میکند به اینکه باید با کفار همجوار کارزار کنند.
وعده قطعى بهشت به کسانى که در راه خدا با جان و مال خود جهاد مى کنند (ان الله اشترى )
إِنَّ اللَّهَ اشترَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسهُمْ وَ أَمْوَلهَُم بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ ...
کلمه (( اشتراء )) به معناى قبول آن جنسى است که در خرید و فروش ‌ در برابر پرداخت قیمت به انسان منتقل مى شود.
خداى سبحان در این آیه به کسانى که در راه خدا با جان و مال خود جهاد مى کنند وعده قطعى بهشت مى دهد و مى فرماید که این وعده را در تورات و انجیل هم داده ، همانطور که در قرآن مى دهد.نام کتاب : ترجمه تفسیر المیزان نویسنده : علامه طباطبایی    جلد : 9  صفحه : 538
   ««صفحه‌اول    «صفحه‌قبلی
   جلد :
صفحه‌بعدی»    صفحه‌آخر»»   
   ««اول    «قبلی
   جلد :
بعدی»    آخر»»   
فرمت PDF شناسنامه فهرست