responsiveMenu
فرمت PDF شناسنامه فهرست
   ««صفحه‌اول    «صفحه‌قبلی
   جلد :
صفحه‌بعدی»    صفحه‌آخر»»   
   ««اول    «قبلی
   جلد :
بعدی»    آخر»»   
نام کتاب : ترجمه تفسیر المیزان نویسنده : علامه طباطبایی    جلد : 4  صفحه : 318
و به وضع آنان اعتنا ورزید تا مورد ظلم قرار نگیرند و به حقوقشان تجاوز نشود پس زمینه گفتار آیه زمینه این معنا است که هرکس نگران ذلت است و از خوارى مى ترسد باید براى جلوگیرى از آن برخیزد و همه انسانها این نگرانى را دارند.
در آیه شریفه ، مردم ماءمور به ترحم و راءفت و امثال آن نشده اند، بلکه ماءمور به خشیت و تقوا گردیده اند و این نیست مگر براى اینکه تهدیدشان کند به اینکه : آنچه بر سر ایتام مردم مى آورید و مالشان را مى خورید و حقوقشان را پایمال مى کنید، بعد از مردنتان بر سر ایتام خودتان خواهد آمد و مى خواهد به آنان گوشزد کند که هر گونه مصائبى را که براى آنان فراهم آوردند به ایتام خودشان بر مى گردد.
و اما جمله : ((و لیتقوا الله و لیقولوا قولا سدیدا)) در سابق گفتیم که مراد از آن ((روش عملى )) است و نه معناى لغوى قول البته ممکن هم هست که منظور از ((قول )) راءى و نظریه باشد.

گفتارى پیرامون عمل و عکس العمل (رابطه بینعمل انسان و حوادث خارجیه
کسى که بر یتیمى ظلم کند یعنى مالش را از دستش بگیرد بزودى همان ظلم به ایتام خودش و یا اعقابش برمى گردد و این خود یکى از حقایق عجیب قرآنى است و یکى از فروعات و مصادیق حقیقت دیگرى است که از آیات کریمه قرآن استفاده مى شود و آن این است که بین اعمال نیک و بدانسان و بین حوادث خارجیه ارتباط هست و ما در بحثى که پیرامون احکام اعمال در جلد دوم عربى این کتاب داشتیم مطالبى را در این باره آوردیم . در این جا اضافه مى کنیم که مردم فى الجمله به این معنا اعتراف دارند که ثمره عمل هر کسى به خود او عاید مى شود، آن کس که نیکى مى کند در زندگیش خیر مى بیند و سعادتمند مى شود و آن کس که ستمگر و شرور است دیر یا زود نتیجه عمل خود را مى چشد.
در قرآن کریم آیاتى است که با اطلاقش بر این معنا دلالت دارد نظیر آیات زیر: ((من عمل صالحا فلنفسه و من اساء فعلیها)).
((فمن یعمل مثقال ذرة خیرا یره و من یعمل مثقال ذرة شرا یره )).


نام کتاب : ترجمه تفسیر المیزان نویسنده : علامه طباطبایی    جلد : 4  صفحه : 318
   ««صفحه‌اول    «صفحه‌قبلی
   جلد :
صفحه‌بعدی»    صفحه‌آخر»»   
   ««اول    «قبلی
   جلد :
بعدی»    آخر»»   
فرمت PDF شناسنامه فهرست