responsiveMenu
فرمت PDF شناسنامه فهرست
   ««صفحه‌اول    «صفحه‌قبلی
   جلد :
صفحه‌بعدی»    صفحه‌آخر»»   
   ««اول    «قبلی
   جلد :
بعدی»    آخر»»   
نام کتاب : ترجمه تفسیر المیزان نویسنده : علامه طباطبایی    جلد : 17  صفحه : 176
همان طورى که مدبر آنها بار اول ایجاد کرده بود، و این بعد از گذشتن چهارصد سال سکون و آرامش خلق در فاصله بین دو نفخه است .
سائل پرسید: چگونه مى تواند دوباره مبعوث شود با اینکه بدنش ‌ پوسیده و اعضاى آن متفرق شده ، یک عضوش در یک شهرى طعمه درندگان شده ، و عضو دیگرش در شهرى دیگر مورد حمله حشرات آنجا گشته ، و عضو دیگرش خاک شده با خاک آن شهر به صورت دیوار در آمده ؟
امام صاد ق (علیه السلام ) فرمود: آن خدایى که بار نخست او را از هیچ آفرید و بدون هیچ الگو یى صورتگرى کرد، مى تواند دوباره به همان وضع اول اعاده اش دهد.
سائل عرضه داشت : این معنا را برایم بیشتر توضیح بده . فرمود: هر روحى در مکان مخصوص به خود مقیم است ، روح نیکوکاران در مکانى روشن و فراخ و روح بدکاران در تنگنایى تاریک ، و اما بدن ها خاک مى شود، همان طور که اول هم از خاک خلق شده بود، و آنچه درندگان و حشرات از بدنها مى خورند و دوباره بیرون مى اندازند، در خاک هست و در پیشگاه خدا که هیچ چیز حتى موجودى ریز به اندازه ذره در ظلمات زمین از او غایب نیست ، و عدد تمامى موجودات و وزن آنها را مى داند، محفوظ است و خاک روحانیان ب ه منزله طلا است در خاک .
پس چون هنگام بعث مى رسد باران نشوز به زمین مى بارد، و زمین ورم مى کند، پس خاک بشر نسبت به خاکهاى دیگر، چون خاک طلایى که با آب شسته شود، مشخص مى گردد و چون کره اى که از ماست بگیرند، جدا مى شود. پس خاک هر قالبى به قالب خود درمى آید، و به اذن خداى قادر، بدانجا که روح او هست منتقل مى شود، صورتها به اذن صورتگر به شکل اول خود برمى گردد و روح در آن دمیده مى شود. و چون خلقت هرکسى تمام شد هیچ کس از خودش چیزى را ناشناخته نمى یابد.
و اراده قول خداوند
و در نهج البلاغه مى فرماید: چون خدا اراده مى کند او را دوباره خلق کند، مى گوید: باش و او بى درنگ خلق مى شود، و این گفتن چون گفتن ما با صوت و آوازى که شنیده شود نیست ، بلکه کلام خداى سبحان همان فعل اوست ، که آن را ایجاد کرده است در حالى که مثل آن قبلا نبود، چون اگر مى بود قدیم بود و خداى دوم مى شد.نام کتاب : ترجمه تفسیر المیزان نویسنده : علامه طباطبایی    جلد : 17  صفحه : 176
   ««صفحه‌اول    «صفحه‌قبلی
   جلد :
صفحه‌بعدی»    صفحه‌آخر»»   
   ««اول    «قبلی
   جلد :
بعدی»    آخر»»   
فرمت PDF شناسنامه فهرست