responsiveMenu
فرمت PDF شناسنامه فهرست
   ««صفحه‌اول    «صفحه‌قبلی
   جلد :
صفحه‌بعدی»    صفحه‌آخر»»   
   ««اول    «قبلی
   جلد :
بعدی»    آخر»»   
نام کتاب : ترجمه تفسیر المیزان نویسنده : علامه طباطبایی    جلد : 14  صفحه : 511
چون صبح شد خبر در میان مردم انتشار یافت ، همه جلوى خانه او گرد آمده گفتند: تو دین ما را آلوده کرده ، و از بین بردى ، باید بیرون شوى ، تا تو را با زدن حد پاک کنیم . پادشاه به ایشان گفت همه جمع شوید و به سخن من گوش فرا دهید، اگر دیدید که هیچ راهى جز حد زدن نیست آن وقت خود دانید، هر کارى مى خواهید بکنید.
و چون همه گرد آمدند به ایشان گفت : هیچ مى دانید که خداى تعالى هیچ بنده اى را گرامى تر از پدر و مادر ما، آدم و حوا نیافریده ؟ گفتند: بله ، درست است . گفت مگر نبود که او دختران خود را به پسران خود داد؟ گفتند، درست است ، و همین دین ما باشد؟ همگى بر پیروى چنین مسلکى هم پیمان شدند، خداوند هر علمى که داشتند از سینه شان محو کرد و کتابى که در بینشان بود از میانشان برداشت ؟ و در نتیجه مجوس ‌ کافر و اهل آتشند که بدون حساب وارد آتش مى شوند، ولى منافقین حالشان شدیدتر از ایشان است ؟ اشعث گفت : به خدا سوگند مثل این جواب از کسى نشنیدم ، و به خدا سوگند دیگر چنین پرسشى را تکرار نمى کنم .
مؤ لف : اینکه امام (علیه السلام ) فرمود: ((منافقین حالشان بدتر است (( منظورش تعریض به اشعث منافق است . و اما اینکه مجوسیان اهل کتابند، روایات دیگرى نیز بر وفقش هست ، و در آنها آمده که پیغمبرى داشتند و او را کشتند و کتابش را سوزاندند.
و در الدر المنثور در تفسیر جمله ((ان اللّه یفعل ما یشاء(( آمده که ابن ابى حاتم ، و لالکایى - در کتاب سنت - و خلعى در - کتاب فوائدش - از على (علیه السلام ) روایت کرده اند که شخصى از جنابش پرسید: در میان ما مردى است که درباره مشیت بحث مى کند. حضرت فرمود: اى عبد اللّه خداوند تو را براى آنچه خود مى خواست خلق کرد، و یا براى آنچه تو مى خواستى ؟ عبد اللّه گفت : براى آنچه که خودش مى خواسته . حضرت فرمود: مثلا اگر تو را مریض مى کند، وقتى مریض مى کند که خودش خواسته باشد، و یا وقتى که تو خواسته باشى ؟ گفت : وقتى خودش خواسته باشد. باز فرمود: بعد از آنکه مریضت کرد وقتى بهبودیت مى دهد که خودش خواسته باشد، یا تو خواسته باشى ؟ گفت : وقتى خودش خواسته باشد. باز پرسید تو را وقتى به بهشت مى برد که خودش خواسته باشد، یا تو خواسته باشى ؟ گفت : بلکه وقتى خودش ‌ خواسته باشد. فرمود: به خدا سوگند اگر غیر این جواب مى گفتى آن عضوت را که دیدگانت در آن است با شمشیر مى زدم .


نام کتاب : ترجمه تفسیر المیزان نویسنده : علامه طباطبایی    جلد : 14  صفحه : 511
   ««صفحه‌اول    «صفحه‌قبلی
   جلد :
صفحه‌بعدی»    صفحه‌آخر»»   
   ««اول    «قبلی
   جلد :
بعدی»    آخر»»   
فرمت PDF شناسنامه فهرست